Filip Pražák: V Česku si uvědomují, jak potřebná je ve fotbale analytika
Nejdůležitější fotbalové statistiky jsme vám, za pomoci klubového analytika, během podzimní části sezóny postupně představili. Nyní vám právě s člověkem, který má v klubu FK Pardubice na starosti zápasové analýzy, přinášíme zajímavý rozhovor. Filip Pražák se v něm rozpovídal třeba o tom, čemu ve fotbalové analytice přikládá největší důležitost.
Jak bys fanouškům představil svoji práci v klubu FK Pardubice?
Pracuji jako analytik u A-týmu a mým hlavním úkolem je natáčet zápasy Pardubic za pomoci kamer či nově i dronu a analyzovat je. Dále připravuji technické zázemí pro venkovní a domácí zápasy v rámci live analýzy utkání. To znamená, že se snažím při zápase dávat trenérům na lavičku podněty pomocí zasílání videa skrz kanál: kamera - notebook – tablet.
Co všechno obnáší práce fotbalového analytika během zápasového dne?
Pokud spojím domácí a venkovní zápasy dohromady, mým úkolem je označovat momenty střetnutí, jak ofenzivní, tak defenzivní a posílat je trenérům na lavičku, kde se na ně realizační tým dívá na tabletu. Jinými slovy - z kamery dostávám záběry do Macbooku, kde označuji různé okamžiky utkání, jako jsou: střely, přihrávky, a podobné - i více taktické věci. Tato sestříhaná videa posílám trenérům na lavičku. Tomu celému předchází to, že před samotným utkáním samozřejmě musím danou techniku připravit.
Ani v týdnu před utkáním nemůže mít ale analytik volno…
Určitě ne. Tahle práce může být nepřetržitá. Pořád je co vymýšlet a dělat. My analytici v FK Pardubice ještě nejsme plně zaměstnanci klubu, proto je pro nás náročné, splnit všechny naše vytyčené cíle. Přesto, když zrovna není zápasový den, s trenéry konzultujeme plán mikrocyklu na jednotlivý týden. Pro mě je důležitý konkrétní probíhající den a informace o tom, co se bude na tréninku dít. Zajímá mě, co se bude na tréninku dít, abych byl dobře připravený na natáčení. Záleží i na lokaci tréninkové jednotky, podle toho si s sebou beru výbavu. V týdnu řešíme i rozbory soupeře, které dělá můj kolega a já připravuji videa. Chceme, aby hráči měli veškeré informace. Řešíme ale také vlastní taktické a individuální prvky hry.
Jaká statistika je v moderní analytice nejsledovanější?
Pokud jde o data v rámci popularity fotbalu u veřejnosti, budou to asi: držení míče, počet přihrávek a poslední dobou i xG (Expected goals, tedy „očekávané góly,“ pozn. red.). Tyto údaje sleduje veřejnost nejvíce a jsou často popularizována v médiích. My sledujeme spíše jiná data. Taková, která jdou více do hloubky problematiky a hledají příčinu problému nebo naopak pozitivní věci, které se týmu daří.
Jaké metrice přikládáš největší váhu?
Statistik k ucelení obrázku o hře je více, ale u individuálních metrik hráčů nejraději sleduji ty, které jsou k danému postu důležité. Například u středního obránce sledujeme vyhrané souboje, vyhrané hlavičky či úspěšnost progresivních přihrávek. Tato data ale musíme následně sledovat v širším kontextu. U týmových statistik mě nejvíce zajímá to, jak si jako mužstvo vedeme v datech v rámci porovnání se soupeři. Konkrétně tedy třeba: kolikrát se dostaneme do vápna nebo kolikrát získáme míč v okolí šestnáctky soupeře.
Existuje ve fotbale něco, co ještě analytici nezkoumají? Kam se bude fotbalová analytika dále vyvíjet?
Zaměřil bych se spíše na otázku ohledně live analýzy. Nejdříve chci říct, že kluby v Česku musí tuto věc více využívat. Jako budoucnost vidím i to, že při live analýze budeme my analytici moci posílat trenérům během utkání více dat. V tuto chvíli to funguje pouze v omezené míře. Proto si myslím, že nastane posun v informovanosti trenérů, kteří tak budou mít herní data téměř ihned k dispozici. Nejsem moc vizionář a vývojář. Možná spíš takové to celostní propojení v rámci kontextu dat. Například já řeším a vidím, že hodně týmů a lidí se koupe v datech, ale nevyužívá plný potenciál fotbalové analytiky. To se časem bude vyvíjet. Možná se ale více začnou řešit statistiky, se kterými už pracujeme, a ty se budou dále zpřesňovat a zkvalitňovat.
Co tě na tvé práci nejvíce baví?
Úplně všechno. Rád sleduji vývoj analytického odvětví, které je v Česku velmi nepolíbené a stále se vyvíjí. Jak analýza utkání, datová analýza nebo analýza na přestupovém trhu. To vše mě baví sledovat. Analytika je skvělý pomocník pro klub a zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. Není to lék na všechno a nevyřeší vše, ale pomůže nám se zorientovat v problému, a to se mi líbí. Myslím si, že kluby v české lize si to pomalu začínají uvědomovat.